A Lavoisier H-kráter IMP objektumai
A Lavoisier H-kráterben közepes számú IMP (Irregular Mare Patch - Szabálytalan lávafolt)-ot fedeztem fel eddig.Ezeknek az objektumoknak a mibenléte nem teljesen tisztázott ezért jött létre a HUN-IMP keresőcsoport amelynek alapítója vagyok.Az IMP objektumok hitem szerint vulkanikus működés eredménye amely lávacsorgásban és/vagy gázszivárgásokban kitörésekben jelenik meg.Ezek az objektumok véleményem szerint fiatalok, a néhány millió évtől a néhány százmillió éves korig tarthat.Ezeknek az objektumoknak a megértése bizonyíthatja hogy a Hold aktív égitest mind a mai napig,vagy sem!
A Lavoisier H -kráterben (29,2km) talált IMP objektumok jól megfigyelhetően olyan helyeken jöttek létre ahol a kráter koncentrikus törésvonalai húzódnak. A kráter keletkezése közben a felszínt a becsapódó test energiájából táplálkozó erők (hatás-ellenhatás) formázták meg.A lecsapó test 1,5km körüli lehetett a klasszikus értékekkel számolva (75 fokos becsapódási szög, 15km/s sebesség,3g/cm3 sűrűség) A központi csúcs 300m magas lehetett eredetileg a kráter eredeti mélysége 2,6km volt a snc magasságától mérve.
A kráter végleges formája alatt egy teljesen összetört kéregszakasz található. A krátert koncentrikus és átlós törésvonalak hálózzák be (nem ugyanaz a felszín deformációjából vulkanikus okokból eredő árkokkal!).A Lavoisier H -kráter esetében a születése után nagyfokú vulkanizmus indult be.Ezek az erők a kráter fenekét megemelték,felboltozódták de csak a legfelső porózusosabb könnyebb rétegeket amelyek tudnak úszni a magma tetején.A kráter központi csúcsa nem is látszik ki ebből a matériából! A kráter központja 80m-rel magasabban fekszik mint a keleti sánc!!!! A kráter legmélyebb pontja a keleti sánc tetejétől számolva csak 400m mély! (emlékezzünk:a kráter elméletileg 2,6km mély lenne ha nem lenne benne a sok magmás anyag amely felöntötte)A nyugati sánc tetejétől számolva már árnyaltabb a kép: mélysége mintegy 900m! Az aszimmetria oka a becsapódás helyében keresendő.Egy lankás nagy terület ez amely a Viharok-Óceánja (Oceanus Procellarum) felé lejt és beleolvad abba.A feltöltöttség mértéke mintegy 1,5km körüli! De visszatérve az IMP objektumokra: Az itt talált 11 helyszín és 66 darab egyedi IMP mindegyike a kráterre ráírható (a sánc belső oldalán) körön fekszik.A kráter belső vidékei a magmás benyomulás mozgásai miatt teljesen felszabdalt.Az emelkedő és süllyedő felszín összetörik,távolról táblás,repedezett megjelenésű lesz.Mindenhol (pl.:vulkánoknál) ahol a magma mozog a mélyben a felszín emelkedik és süllyed, ezt úgy nevezik hogy a vulkán "lélegzik".Érdekes hogy az IMP objektumok nem azokon a helyeken bukkantak fel ahol elsőre számítanánk.Érdekes párhuzam a Petavius-kráterben talált IMP objektumaimmal amelyek szintén a kráter belső szélei közelében születtek.Mi lehet az oka? Ehhez vissza kell repülnünk az időben.Igencsak a kráter központjában nyomakodó magma nem tudott a felszínre feltörni.A kiutat kereső magma a kráter szélein a koncentrikus törésvonalak mentén tűzhányókat hívott életre.A lecsendesült tűzhányó a mélyben még nem hunyt ki.a becsapódások és a kéreg egyes helyein felszaporodott radioaktív elemek félig olvadt állapotban tarthatták a magmakamrában a kristályosodott olvadékot vagy nagy nyomáson és hőmérsélketen a gázokat.Amennyiben az IMP objektumok lávacsorgások és/vagy gázkitörések,szivárgások akkor érthető hogy miért ezeknek a vulkáni kürtők közelében találjuk őket.
Sz.Á.I. HUN-IMP keresőcsoport