A Sarló csillaga - Ngc6888 és a WR136
A Sarló-köd , katalógusnevén Ngc 6888 látványos és ritka csillagfejlődés eredménye.Nagy távcsővel (35cm) már vizuálisan is sejthető,fotografikusan már kis távcső is szépen mutatja spéci szűrő nélkül is. A ködöt szülő csillag a WR136 Wolf-Rayet csillag. A WR csillagok magas hőmérsékletű,nagy tömegű fiatal csillagok (a planetárisok központi objektumai más kategória) amelyek erős anyagvesztésen mentek át.
Maga a csillag változócsillag, 0,23m-t változik 24 óra alatt, bár az amplitúdó általában 0,1m körüli.
Jelenleg WN(h) színkép típusú,vagyis a színképében kevés hidrogén található, jelentős nitrogén és hélium. Születésekor "O" színképtípusú forró óriáscsillag volt amelynek tömege 30 naptömegű lehetett 15 Napátmérő mellett , ~1,6-1,9 millió Napluminozitással (Napteljesítmény). Az elfejlődött csillag felfújta magát vörös óriássá ~2000 Napátmérőre és ~130000 Napluminozitásra. Az ekkora tömegű csillag csak 2 millió évig él. A rendkívül forró magja ledobta a külső hidrogénben gazdag rétegét. Ez a mozzanat egészen addig tart amíg a külső hidrogénburok teljesen eltűnik és előbukkan a héliumból álló mag. Jelenleg a hélium mag valószínűleg még nem fuzionál,a fő energiát a szén-nitrogén-oxigén ciklus adja. Ez is hidrogént fuzionál héliummá csak ez a folyamat magasabb hőmérsékleten, nagyobb energia nyereséggel működik. A szén,a nitrogén és az oxigén mint közbeeső állomások,amolyan katalizátorokként vannak a folyamatban. A fúziós folyamat végén ezek az elemek megmaradnak,nem vesznek el vagy alakulnak át más elemmé. Ennek a ciklusnak a megnövekedett nitrogén elemeit amelyek a felszín közelébe keveredtek ,ezt láthatjuk a saját felvett spektroszkópiai mérésemen is.A csillag továbbfejlődése azt hozza hogy majd amikor a hélium fúziója szénné és oxigénné halad tovább ami még nagyobb (100 millió K° fölött) hőmérsékleten megy végbe, az erős konvekció (turbulencia) és a csillag gyors forgása miatt ezekből a nehéz elemekből a csillagmag felszínére feljut és ezt spektroszkópiai méréssel észlelhetjük majd. Ez a ciklus csak néhány százezer évig tart. A szén fúziója 300-500 millió K° hőmérsékleten megy végbe,ennek nyomait majd a szén és oxigén felszaporodásával a spektrumban fogjuk észrevenni.Ekkor már hidrogén teljesen hiányozni fog a csillagból.Ez az állapot néhány 10000 évig tart, a még nehezebb elemek létrejöttéhez már 1000 évek majd 100 évek kellenek,illetve órák.A legvégén a mag összeomlik és Ib vagy Ic típusú szupernóva (esetleg hipernóva) lesz belőle.
Tehát a WR136 jelenleg kék óriás csillag csak nemrég kezdte el ezt az utat. A vörös óriás állapot utáni a ledobott anyag amely a ködben található, mintegy 3,5-5 Naptömegű. A feltételezett teljes anyagveszteség 10-20 Naptömeg, amelyből a hiányzó 6,5-15 Naptömegnyi anyag valószínűleg már ritkás gázbuborékként messze távolodik a központi csillagtól.Több szerző teljesen más adatokat ad meg a WR csillagra, 21 Naptömegtől a 10 Naptömegig szórnak. A távolsága a 5314 fényévtől a 7200 fényévig terjed. A wikipédián megadott -5,6M vizuális abszolút fényesség nem összeegyeztethető a 600000-es Napteljesítménnyel.Viszont ha a fényteljesítményt UV tartományban mérték ahol a csillag energiamaximuma található (70000K° hőmérsékletű a csillag) akkor már jobban értelmezhető a helyzet. Ha a távolsága 7200 fényév akkor az abszolút fényereje vizuális tartományban -6,62M. A csillag adatai bizonytalanok.Érdemes megemlíteni hogy az ultraviola (UV) tartományban nagyon fényes csillag -az emberi szem ebben a tartományban érzéketlen mivoltára tekintettel- a látható fény spektrumában jóval haloványabbnak látszik! A rögzített spektrumban jelentős emissziós vonalakat látunk.Ezek az azonosított elemek az erős csillagszéllel távozó a magas hőmérséklet miatt az UV sugarak által ionizált elemek nyomai!
A saját spektroszkópiai analízisem valószínűleg nem pontos,a tévedés jogát fenntartom!
A nagyfelbontású képet 356/1650 Orion Newtonnal készítettem,EQ6 Syntrek mechanikán,ASI715MC kamerával, ZWO duoband szűrővel 60x1perc exp.idővel. A színképet Star analizer 100 spektroszkóppal vettem fel ugyanezzel a távcső és kamera apertúrával. A nagylátószögű felvételt pedig 80/400 SkyWatcher refraktorral és ASI715MC kamerával készítettem,40X30mp exp.időkkel.
Sz.Á.I.