IMP-RMDS objektumok a Holdon.

2025.05.29 18:50

IMP-RMDS objektumok a Holdon. A HUN-IMP keresőcsoport beszámolója.

A legutóbbi IMP felfedezésemmel egy időben olyan információkat kaptam amelyek alapján egy valószínűsíthető kapcsolat áll fent egyes IMP objektumok és az RMDS objektumok között.
Mik is valójában az RMDS objektumok? Megjelenésük jellegzetes bár több esetben nehezen észlelhető.Lapos palacsintaszerű képződmények mindössze néhány méter magasak (max.:14m) de az átmérőjük elérheti a 600m-t is.Hasonlóak a vulkáni Tumulus formákhoz, de ezek annál laposabbak és ez a kialakulásuk módjára vezethető vissza.Hogyan jönnek létre az RMDS objektumok? 

   (Tipikus RMDS objektum a képen,a Gardner pajzsvulkán közelében)

A vulkáni tevékenység korai szakaszában mikor hasadékvulkanizmus folyik nagyon híg lávával,lávaszökőkutakkal piroklaszt szórással a magmás anyagok gáztartalma csökken mivel az összeálló gázbuborékok robbanásszerű és heves feláramlással távoznak.A kürtőben fortyogó és lassan hűlő magmában lassan a felszínre emelkedik a gázok egy része.Ez a gáz nem tud megszökni mivel egy záróréteg akadályozza ebben ami nem más mint a kihűlt és megszilárdult felső magmaréteg.Egy idő után a nyomás folyamatosan nő és a magma felszínhez közeli de a záróréteg alatti része a gázokkal magmahabot alkot.A növekvő nyomás felboltozza a felszínt,megemeli és deformálja azt. Az ekkor keletkező törésvonalakon a nagy nyomás hatására a magmahab átpréseli magát és a felszínen szétterül.Mivel könnyű,hólyagos ,lyukacsos szerkezetű ezért inkább szétterül nagy területen mielőtt megszilárdulna.Ekkor veszi fel az erre a típusra jellemző lapos ,széles formát.Az ezután részlegesen kiürülő magmakamra részlegesen összeesik,a dóm megsüllyed.Ekkor alakul ki a körülötte általában található árok amely körbeszalad a felépítmény lábazatánál.

    (Aristarchus-2/b IMP és RMDS a képen)

A Tumulus esetében a körülmények teljesen mások.A felnyomuló magma vagy az oldalirányba folyó láva lassú mozgása(0,01-0,001m3/s) a magma vagy láva tetején megszilárduló 20-40cm vastag  rétegét felnyomja,felboltozza.A stabil, kupola alakú képződmény több tíz méter magas is lehet ,átmérőjük ritkán 100m-nél nagyobb. A Tumulos-ok belül üregesek lehetnek és egy későbbi lávaöntés alkalmával mint csatorna működhetnek. 

A Holdunkon több ilyen tumulus (összetéveszthetőek egymással a Tumulus és az RMDS dóm) található IMP objektumokban amelyek alapján joggal feltételezhető hogy hogy az IMP formák jelentős része vulkáni eredetű.Mi is az IMP objektum? Leírása szerint világos színű ,éles peremmel
rendelkező formák amelyek fiatal képződmények.A Hold sötét és poros kőzetei közül "ordít" hogy ez valami más.  Az IMP objektumok kicsi része pedig erősen párolgó (szublimáló) anyagokhoz köthető. Jellemzően ezek kráterek anyagkidobódásos törmeléktakaróin találhatóak. Az elméletem az hogy a becsapódás és a kráterképződés után a mélyből kiforgatott és kidobott jeges kőzetek (ez lehet víz vagy szén-dioxid) a hő és/vagy napfény hatására erősen párolognak,elforrnak lyukakat és "kukacos" árkokat hagyva maguk után.Kinézetük erősen hasonlít a Merkúr foltjaira amely a szakemberek feltételezései szerint a grafit intenzív párolgása okozza.

    (Petavius-1/g IMP és valószínű RMDS a képen)

Az eddigi adatbázisom átvizsgálása alapján (bár még nem teljesen) több olyan IMP objektumot találtam amelyek valószínűleg ilyen RMDS objektumokból fejlődött ki vagy közvetlen közelében ilyen objektum található!
Az eddigi találatok:
Aristarchus-2/b         23.855N   50.43W
Petavius-1/g             23.46S  60.65E
Aristarchus-3/b        23.755N   50.84W
Dr. Hargitai Henrik kérésére az RMDS objektumokat is keressük,katalogizáljuk és a magunk módján vizsgáljuk (ezt nem kérték de én megteszem).Megfigyeléseink is megerősítik hogy IMP objektumok közvetlen környezetében előfordulnak ezek a formák. 

Az RMDS objektumokat akár csak az IMP objektumokat a szakemberek fiatal objektumoknak gondolják. Az elgondolásuk
az hogy 1,1 -0,3 milliárd évesek lehetnek.Számuk eddig több mint 8000 darab,ami több mint amit először vártak. Itt is párhuzam van az IMP objektumokkal hiszen lényegében a mi kis csapatunk (de Dr. Hargitai Henrik is szép számmal talált) kb.:20%-kal növelte az eddig ismert IMP objektumok számát.Az első RMDS felfedezése a csapatnak pedig jelenleg történt meg az én és a mi részünkről.

Sz.Á.I.

Elérhetőség

Szabó Álmos István Facebook-on is megtalálsz!