Kopernikusz kráter avagy a bonyolult lélek.
2018.08.10 01:13
Talán a legismertebb kráter,de igyekszem összefoglalni amit tudni lehet/vélek róla. 800 millió éves ezért elég fiatalnak mondható.Világos sugarai
jól láthatóak bár nem annyira mint a Tycho-é.A modellek szerint egy 7km-es objektum ütközött 16km/s sebességgel a Holdunkba 45 és 60 fok közötti szögben.
Igazi érdekessége abból fakad hogy a Mare területre esett égitest jó kis kavalkádot hozzott össze.Feltűnő a kráter bal részén elterülő sötét vörös körcikk, amely anyagát tekintve gabbró,vagyis egykoron nagy mélységben megszilárdult bazalt láva.
Eredetileg az ilyen kőzetek sötétek sőt inkább fekete színűek de a becsapódás hője újra megolvasztotta és lett egy kicsit amorf (újramelegített és átkristályosodott elméletileg palás szerkezetű) bazalt, előtte is vasban gazdag kőzet.Érdekes a jól határolt térrész ami felveti annak lehetőségét(!) hogy a kisbolygó egy egykoron itt álló vulkánt radírozhatott el.A tölcsér alján olvadék tavakat láthatunk,a legmélyebb pontján 70m körüli a magmás kőzet vastagsága.A kráter fenekén könnyen elkülöníthetjük hogy hol vannak ezek, színük és sík felületük elárulja.
A bazaltos mező felületén kis árkokat láthatunk futni (nagy felbontású képeken) ami táblás rendszerű így a megszilárdult láva üveges felszínének hűlési
törései ezek.Ugyanilyen felszíni formációkat a kráteren kívül is találunk!De azok a kidobott olvadék maradványai.
A kék színű dombos aljzatot a titános(ilmenit) bazalt/komatiit és egyéb üvegesedett kőzetek alkotják(pl.:olivin).A központi csúcs Troktolit
,vagyis az ütés a Mare terület alját, mélységét meghaladta (..még szép!)és a kéreg (akár a köpenyből) legmélyebb részeiből emelkedett fel.
De találunk "fagyott" tavakat a sánc teraszain is.
A nyugati fal 52° lejtésű és itt-ott lapos medreket találhatunk a sáncok belső oldalain amelyet a lefelé neanderező olvadékok mostak ki maguknak.
Korábban feltételezték hogy vulkáni aktivitás miatt lett a kráterpadló elöntve,de ezt később cáfolták.Ennek ellenére valószínű vulkáni kúpok vannak itt-ott,nagy felbontású képeken is látni ilyeneket,kb.: 1,5-2km átmérőjűek lehetnek.(gyengén láthatóak a képemen)
Ezeket a kúpokat az Apollo űrhajósai is észlelték,igaz nem látunk egyértelműen sötét halo-kat a kúpok körül(piroklaszt), sem folyásokat.
Ha volt vulkáni aktivitás az csekély mennyiség volt.Lagalább 6 alkalommal észleltek LTP-t (szellemeket)a tölcsérben,és több bizonytalan megfigyelés is volt.
Az Apollo 20 (ha nem törlik) leszálló helye lett volna ez a kráter.Több információm különböző szerzőktől ellentmondásosak ezeket kihagytam.
A képem 85% színhelyességű,különböző okok miatt.Sajnos a szoftveres fehéregyensúly sem jelenti a megoldást.Ez azt jelenti hogy lehet nagyon szép jó felbontású és színes képet előállítani de az sem fogja a 100% igazi színeket visszaadni,azt úgy látom csak "kézi" beállítás oldja meg sok munkával.Lehet, sőt kell is ennek ellenére színes képet készíteni, a 100% csak egy magamnak felállított mérce.A képet 90 fokkal elforgattam.

A kép 254/1200 Newton távcsővel ,Barlow3X-val,ASI178MC kamerával,EQ5 állványon készült.
Sz.Á.I.
Elérhetőség
Szabó Álmos István
Facebook-on is megtalálsz!