Marius-3/b IMP,közvetett bizonyíték a lávafolyásra

2024.11.03 19:03

A Marius-3/b IMP csoportot nekem sikerült felfedezni Október 31.-én.Jobban megnézve közvetett bizonyíték ez a lávafolyásos eredetre.

A Marius-3/b IMP (Irregular Mare Patch) a Marius-hills (pajzsvulkán)-től  délebbre fekszik egy 15km átmérőjő és 240m magas vulkán lábánál.A vulkánnak két hatalmas megszilárdult lávatava van a kalderában.A kaldera átmérője 3.8km X 4,5km,de körülöttük több nagy vulkáni kráter is található a becsapódásos kráterek mellett. A koordinátái:  8.885N  51.878W.Típusa szerint 1.-es típus ami azt jelenti hogy építménnyel rendelkezik amelyet körbevesz egy világosabb udvar,egy lapos meder.A szóban forgó IMP  0,43km2 területen fekszik.Ezen a területen kb.:9 ilyen folt található amelyek körbeveszik a tumulus-nak (tumuli = többesszám) nevezett felépítményeket (kis kupola).


A legnagyobb méretű ("A" jelzésű) tumulus vagy tumuli 3 vagy 4  nagyobb lapos dombocska amelyek 14m magasak de 110m hosszúak és 51m szélesek.Ettől keletre a lábainál egy sekély (talán néhány méter) öböl fekszik amely 60m X 31m kiterjedésű.Északra az elégtelen felbontás miatt csak nagy vonalakban látható és leírható a forma,de mintha gyenge kifolyás volna látható.Délen már jobban látható egy tavacska vagy egy udvar amely fokozatosan belevész a környezetbe (valami szétterülhetett 31m X 48m szélességben)
Ettől délre 78m-re található ("B" jelzésű) összetett szerkezetű tumulus.A felbontás elégtelensége miatt nehéz megállapítani hogy hány kupolából áll.Valószínűleg egy nagy 56m átmérőjű felépítménye van amely közepe összeroskadhatott.A beomlott rész utat engedve a lávának szabadon folyhatott ki amely 120m-t lefelé megtéve a 12 fokos lejtőn  egy 92m X 36m-es lapályon megállt.
Ehhez hasonló a "C" jelzésű folt.Sajnos itt is a felbontás elégtelensége miatt csak nagy vonalakban írható le,ábrázolható a valóság.Itt nincs tumulus vagy ha van rendkívül alacsony és nem mérhető  .


A mindössze 50m-re a "B" jelzésű tumulus-tól (építménytől) egy 8,5m átmérőjű folt fekszik amelyből egy lapos és sekély csatorna indul ki.A csatorna 84m hosszú enyhén kanyargó,a kifutása nem végződik egy szétterült anyagmezőben.A csatorna kb.:5m széles lehet,a környezetétől nem világosabb.Ebből azt szűrhetjük le hogy a csatorna idősebb mint az itt található többi geológiai forma (az űridőjárás sötétíti a felszínt).Az sem elképzelhetetlen hogy csak ez az  IMP ("C") régebben is működött és lávacsorgást produkált a legutolsó működése előtt becslésem szerint 10 - 100 millió évvel.
A Marius-3/b IMP csoport anyagát tekintve is kitűnik a környezetéből.A szomszédságában lévő hatalmas vulkán amelynek lábánál fekszik ez a csoport ortopiroxénből áll,lényegében bazalt vulkáni kőzetből.A vastartalom 22-23% míg az IMP objektumoknál ez 17% körüli. A titán tartalom a környezeténél magasabb 7-9% míg 4-6% jellemző körülötte.Az IMP csoport anyaga klinopiroxén és néhány százalék ortopiroxén.


Ebből azt következtethetjük le hogy az IMP magmás anyaga a kéregben időzött,hűlt (1200C°-ról kb.:1000C°-ra) a magas olvadáspontú kristályok kicsapódtak, így mire a felszínre került már viszkózusosabb átalakult láva buggyant fel (titán-augit?). Az is elképzelhető hogy a magmakamrában pihenő már megszilárdult magma egy közeli becsapódástól részben felhevült újra megolvadtak egyes részei és a felszínre jutottak.Mennyi lehetett a mennyisége? Aránylag jól meg tudjuk becsülni az által hogy milyen mély krátereket töltött fel a láva. Azt láthatjuk hogy a 3,5-5m átmérőjű krátereket amelyek 1,5-2,5m mélyek a láva teljesen el tudta őket tüntetni így a minimum vastagsága a lávafolyónak is ennyinek kell lennie.Mennyi lehet a maximum vastagsága? Ezt az értéket az LRock szonda mérési bizonytalanságának az alsó határa adja meg.A szonda ugyanis néhány méter szintkülönbség alatt már nem mér vagy nagyon rosszul.Feltételezhetjük hogy a láva vastagsága 2,5-3,5m körüli lehet.Az "B" jelzésű IMP folyama 8750m3 és 42250m3 között lehetett.Földi példákból tudjuk hogy a tumulusok létrehozásakor a lávahozam 0,01m3/mp - 0,001m3/mp körüli (ennyi láva nyomása kell a tumulus létrehozásához).Egy tumulus (kis kupola) kéregvastagsága 20-40cm körüli átlagosan.Ha ezt az értéket elfogadjuk kiáramlási sebességnek akkor a vulkáni működésnek min.:10,1 nap - 48 nap kellett a lávacsorgás befejezéséig.Természetesen ez egy amatőr számítása nagyon alacsony pontossággal.A teljes IMP csoport létrehozása a tumuli-val együtt akár az 1-3 hónapot is elérhette a saját becslésem alapján.


(feláramlási sebesség  0,01m3/mp = 1m3 (köbméter) láva 100 másodperc alatt folyik ki.Ez elég lassú...)

A képeket Lrock quickmap segítségével készültek.

Sz.Á.I.     

 

Elérhetőség

Szabó Álmos István Facebook-on is megtalálsz!